Slady wojny - Szmulki

 Statystyki
Przejdź do treści

Slady wojny

Wojna

Ślady wojny, skutki wojny

Śladów na budynkach nie trzeba szukać, wystarczy się rozejrzeć ponieważ większość budynków nie była od około 1947 roku odnawiana czy remontowana. Widać i wgłębienia po pociskach i ślady po odłamkach i wybuchach pocisków.
Ślady na budynkach pochodzą nie tylko z wojny - widać na nich coś znacznie dłużej działającego - a mianowicie skutki wojny - polityczne skutki wojny gdy zainstalowane w nowej Polsce, nowe władze, nowego systemu wprowadziły mechanizmy niszczące dla domów, ludzi, fabryk - upaństwowienie po pierwsze niszczyło mechanizmy troski o dobra, po drugie promowało rabunkową gospodarkę, po trzecie nikt za nic nie czuł się odpowiedzialny poza siłowym utrzymaniem ustroju.
Budynki remontowano lub naprawiona tylko wtedy gdy coś już całkiem się zepsuło ale bywało, że zamiast remontować po prosty wyłączano część budynku z użytkowania.
Nikt nie nadzorował aby np przy wymianie okien zachować jednolitość wyglądu fasady budynku - patrz zdjęcie obok.


Szmulki są częścią Pragi a dokładnie to Pragi Północ. Ta dzielnica nie miała szczęścia do gospodarzy po 1944 roku. Co prawda część domów prywatni właściciele wyremontowali po zniszczeniach z września 1939 roku ale władza przyniesiona z Moskwy na bagnetach Armii Czerwonej dość szybko uwineła się i po prostu domy prywatne a innych tam prawie nie było, zabrała. 
Na Starej Pradze czyli w okolicach ulicy Targowej jeszcze zachowały się perełki - piękne, ciekawe architektonicznie domy tyle że kompletnie zaniedbane - tak jak by nimi zarządzał po wojnie okupant a nie gospodarz.
Umieściłem poniżej dwa przykłady takich domów - jeden to Targowa 14 a drugi Okrzei 30. Takich domów jest więcej - widziałem na przestrzeni lat wyburzane domy na Tarchomińskiej czy Jagielońskiej jeszcze ładniejsze niż te widoczne na filmach.

Wróć do spisu treści