Ciekawostki
Kino Avia
To było jedyne kino na Szmulkach. Mała salka na terenie zakładów Avia, na końcu ulicy Siedleckiej, więc jeździliśmy do kina "Kamionek", "Praga" lub do kina którego nazwy nie pamiętam a było ono w okolicach Placu Leńskiego. Największe wrażenie zrobił na mnie film "Winchester 73" wyświetlany właśnie w tym kinie na Pradze II jak się wtedy mówiło.
Pamiętam też wyświetlane w kinie "Praha" filmy "Karmazynowy pirat" i "Król Maciuś Pierwszy".
Utrapieniem dla obsługi tego kina były wyjścia wykonane w systemie przeciwpożarowym tzn bez problemu otwierane od wewnątrz więc nagminnie było tak, że jeden kupował bilet, wchodził na salę i po cichu otwierał dla pozostałych to wyjście które stawało się wejściem dla tych bez biletów.
Metro
Tak około 1938 roku ówczesne władze Warszawy doszły do wniosku, że dla zapewnienia prawidłowo działającej komunikacji to do 1975 roku musi byc wybudowane siedem linii metra. Nawet wykonano próbne odwierty na trasie wytyczonych linii metra ale wojna przeszkodziła w realizacji tych planów i efekty tego odczuwamy i dziś stojąc czasami po kilka godzin w korkach ulicznych.
Wg tamtych planów odcinek F metra miał przcinać Szmulki jako linia naziemna. Patrz - plan z 1938 roku - poniżej.
Na poczatku lat pięćdziesiątych, czyli w kilka lat po wojnie, powrócono do pomysłu budowy metra w Warszawie ale miała to być jedna linia w poprzek Wisły i miała iść od Targówka, przy Dworcu Wileńskim, pod Liceum Władysława IV a po drugiej stronie Wisły gdzieś pod Kościołem św. Anny.
Wybudowano tunel od Targówka do Wisły i ... zrezygnowano ze względu na kurzawkę i kłopoty z wiązaniem betonu. Odcinek biegnący pod ulicą Wiosenną /Szmulki/ został przeznaczony do przechowywania .. wina.
Jest prawdopodobne, że i dziś jest tak wykorzystywany. Odcinek tuneli metra przy Wiśle przeznaczono na przechowywnie warzyw ale zrezygnowano chyba ze względu na przecieki wody.
Nie wiadomo jak były wykorzystywane kanały metra przy Dworcu Wieleńskim. Na początku XXI wieku były one w większości zalane wodą. Podczas budowy centrum handlowego na Dworcu Wileńskim kanały te zalano betonem. Więcej na ten temat można przeczytac tu.
Podwórka na Szmulkach mają swój urok i swoje tajemnice. Kto ma odwagę tam zajrzeć może trafić i na miejsca gdzie czas zatrzymał sie 50-60 lat temu i na miejsca tak tajemnicze jak to obok - Zaczarowny ogród
A gdzie to?
Na Folwarcznej - wystarczy wejść w jedną z bram.
A którą?
Poszukajcie - tam już zostały tylko cztery bramy.
Zwykle klatki schodowe są symetryczne ale w tym domu jest inaczej.
Mieszkania o numerze 13
Mało kto wie, że w wielu starych domach na Szmulkach nie ma mieszkań z numerem 13. Po prostu nie ma i już - może być za 12 od razu 14 a może być 12A ale nie 13.
Przesąd?
Prawdopodobnie.
Pomógł?
Właścicielom tych domów chyba nie.
--
Latarnie gazowe
Na Radzymińskiej, Kawęczyńskiej był latarnie elektryczne ale na bocznych ulicach np. na Wołomińskiej były latarnie gazowe. Codziennie każda z nich była indywidualnie zapalana i gaszona przez "latarnika" który ze specjalnym kijem zakończonym haczykiem i czymś co było zapalarką chodził i je zapalał i gasił. Zwykle wystarczyło zaczepić tym haczykiem na kiju dźwignię zaworu do gazu i latarnia się zapalała od małego, cały czas świecącego płomyka.
Jeśli płomyk zgasł to latarnik zapalał go "zapalarką".
Kiedy zniknęły latarnie gazowe ze Szmulek?
Nie wiem.
Piwnice nieistniejących domów
Po wielu domach zbombardowanych we wrześniu 1939 roku pozostały piwnice. Te domy których mury były w takim stanie, że można było je odbudować piwnice wykorzystywały w dalszym ciągu ale np na rogu Łomżyńskiej i Radzymińskiej z ziemi wystawała konstrukcja solidnej piwnicy o łukowym sklepieniu przez wiele lat tbył wykorzystywana tylko jako .... miejsce naszych wypraw.
Tam musiał byc kiedyś magazyn gdyż nie było w tej piwnicy przepierzeń charakterystycznych dla komórek lokatorów. Po latach na tej piwnicy postawiono budynek. Widać go na fotografii.
Jakie były losy innych piwnic po zbombardowanych budynkach?
Nie wiem
Pogrzeby w 1944 roku
Podczas walk o Pragę gineli i umierali ludzie. Nie było możliwości wywiezienie ich na cmentarz. Chowano ich na małym placyku po lewej stronie Bazyliki. Widoczne są na tym zdjęciu miejsca pochówków tam gdzie jest cień Bazyliki.